Bez względu na to, czy kupujesz swoje pierwsze w życiu paletki do tenisa ziemnego, czy wymieniasz swoje stare na nowe, to wybranie kolejnego modelu może wiązać się z pewnymi trudnościami. Żeby ułatwić Ci cały ten proces wyboru, przygotowaliśmy przewodnik po paletkach do tenisa ziemnego. Omówiliśmy najważniejsze ich cechy. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy uda Ci się znaleźć odpowiednią paletkę do gry i każdy rozegrany mecz stanie się przyjemnością.

Tenis ziemny

Jak dzielą się paletki do tenisa ziemnego?

Możemy wyróżnić cztery podstawowe kategorie paletek. Są to:

 • paletki, które mają dużą moc;
 • paletki pośrednie (mają odpowiednią moc i kontrolę);
 • paletki dla graczy z mocnym topspinem;
 • paletki dla klasycznych graczy.

W dalszej części tego artykułu omówimy najważniejsze cechy tych wszystkich rakiet.

Paletki do tenisa ziemnego

Czym charakteryzują się paletki ukierunkowane na moc?

Tego rodzaju paletki zazwyczaj:

 • mają duże lub bardzo duże główki (107-135 cali kwadratowych;690 – 870 cm2);
 • niewielką wagę (od 227 do 270 gram);
 • dużą długość (27 – 29 cali, 68 – 74 cm);
 • są sztywne;
 • balans znajduje się bliżej główki paletki albo jest wyważony po równo na główkę i rączkę. Dzięki temu można zachować wystarczającą ilość masy w obszarze uderzenia.

Tego rodzaju paletki do tenisa są przeznaczone dla graczy z krótszym i wolniejszym zamachem. Zależy im na tym, żeby paletka uzyskiwała jak najwięcej mocy.

Paletki do tenisa ziemnego

Jakie są rakiety z pośrednią mocą i kontrolą?

Te rakiety z jednej strony są zorientowane na moc, a jednocześnie charakteryzują się wysokim poziomem kontroli. Są to jedne z najbardziej popularnych paletek wśród graczy klubowych. Paletki pośrednie są lekkie, mają dużą moc i odpowiedni poziom kontroli. Nic dziwnego, że są tak lubiane przez zawodników.

Paletki z pośrednią mocą i kontrolą są:

 • lekkie lub mają średnią wagę (270 – 300 gram);
 • mają balans rozłożony równo pomiędzy główkę i rączkę. Balans delikatnie przenosi się na jeden z końców paletki;
 • powierzchnia główki paletki ma wielkość 98-104 cali kwadratowych; 632 – 670 cm2.

Poziom mocy w tych paletkach waha się od niskiego do wysokiego. Dlatego są one najlepszym wyborem dla średnio zaawansowanych graczy w tenisa ziemnego. Paletki pośrednie pozwalają nadawać piłce właściwą rotację. Są to lekkie i szybkie rakiety. Jednocześnie ich zaletą jest fakt, że mają trochę większą powierzchnię główki.

Paletki do tenisa ziemnego

Jakie paletki będą odpowiednie dla nowoczesnych graczy?

Nowoczesny styl gry w tenisa ziemnego bazuje na bardzo mocnej topspinowej rotacji. Właśnie dlatego powstały paletki dostosowane do tego stylu gry. Te paletki są lżejsze i szybsze niż klasyczne rakiety zawodników. Natomiast główki paletki mieszczą się w przedziale midplus. Paletki nowoczesne są odpowiednie do atakowania piłki pod agresywnymi kątami. W ten sposób możesz uzyskać maksymalną rotację.

Poziom mocy jest praktycznie taki sam jak w rakietach pośrednich. Natomiast ciężar tych paletek waha się zazwyczaj pomiędzy 11 – 12 uncji (300 – 340 gram). Główki w tego rodzaju rakietach zazwyczaj mają wielkość 98 – 100 cali kwadratowych (632 – 645 cm2).

Przykładowe paletki do tenisa ziemnego HalaTenisowa.pl

Chcesz zobaczyć je wszystkie? Kliknij ten akapit, aby obejrzeć paletki do tenisa ziemnego dostępne na stronie HalaTenisowa.pl.