Jak wybrać buty narciarskie?

Buty narciarskie

Nie powinniśmy zapominać, że buty narciarskie stanowią najważniejszy element w doborze sprzętu narciarskiego. Właściwie dobrane buty narciarskie zapewniają komfort przez cały dzień na stoku, przy jednoczesnym dobrym, wręcz idealnym dopasowaniu do stopy. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak określić rozmiar stopy?

Rozmiar butów narciarskich określony jest w mondo point (skala miary, która jest określona przez długość stopy w cm). Długość stopy sprawdzamy stając na kartce i zakreślając początek i koniec naszej stopy na kartce. Następnie mierzymy otrzymaną długość, a wynik zaokrąglamy do 0,5cm w górę np. zmierzone 27,3cm to rozmiar 27,5.

 

buty narciarskie

Szerokość skorupy

Stajemy bosą stopą na kartce tak, aby nie obciążać stopy. Następnie zaznaczamy jej szerokość w najszerszym miejscu i mierzymy. Długość podajemy w mm. Stopa nie powinna być szersza od szerokości skorupy buty, najlepiej, żeby nie była też węższa, niż 5-7% całkowitej szerokości skorupy.

Dla każdej długości buta (zwykle co 1), producent określa szerokość skorupy w mm – producenci podają szerokość nominalną skorupy dla rozmiaru 26 np. 102mm, szerokość zwykle zmienia się o 2 mm wraz ze zmianą rozmiaru, jeżeli wartość 102mm jest dla długości 26,5, to dla 27,5 będzie to już 104mm, 28,5 to 106mm itd. – generalnie nasza stopa nie powinna być szersza od podanej przez producenta wartości.

Szerokości skorupy butów narciarskich podawane dla długości nominalnej 26 Mondopoint:

 • 96/97mm dla zawodników, bardzo wąskie, mało komfortowe;
 • 98mm świetne trzymanie, wąskie, mało komfortowe;
 • 100mm dobrze dopasowane, dla osób szukających sportowych właściwości, przy zachowaniu minimum komfortu;
 • 102mm dla narciarzy szukających komfortu i dobrego trzymania (najbardziej uniwersalne);
 • 104mm dla narciarzy szukających komfortowych butów;
 • 106mm dla narciarzy z szeroką stopą szukających komfortowych butów.

W niektórych modelach butów narciarskich w opisie znajdują się literki HV (high volume) i LV (low volume), które również określają właściwości butów narciarskich.

 

18872_partial_fitting_high   18215_vacu-plast_cuff_shell_high

 

Flex index – twardość skorupy buta

Kolejnym po długości skorupy parametrem na podstawie, którego wybierane są buty narciarskie jest flex index. W tym przypadku pod uwagę bierze się umiejętności, kondycję fizyczną, wagę i wiek.

 • dla kobiet jest zwykle w zakresie 50 – 110,
 • dla mężczyzn 70-140.

 

Flex index kobiety:

FLEX INDEX Przeznaczenie i właściwości
50-60 Początkujące narciarki stawiające komfort ponad wszystko
60-70 Początkujące i średniozaawansowane narciarki szukające komfortowych butów do jazdy
70-90 Zaawansowane narciarki szukający odpowiednich właściwości w butach narciarskich
90-110 Zaawansowany / Ekspert dla wysportowanych i doświadczonych narciarek

 

Flex index mężczyźni:

FLEX INDEX Przeznaczenie i właściwości
70-80 Początkujący narciarze stawiający komfort ponad wszystko
80-90 Średniozaawansowane narciarki szukające komfortowych butów do jazdy
90-110 Zaawansowane narciarki szukający odpowiednich właściwości w butach narciarskich
120 i więcej Dla ekspertów / zawodników

 

Przykład 1: Dla wysportowanego, początkującego mężczyzny ważącego 85kg sugerujemy flex 80-85.

Czym mniejszy flex twardości, tym buty są bardziej miękkie i komfortowe, czym większy flex tym buty są twardsze dla lepszej kontroli (zwykle również twarde buty są trochę węższe, dla lepszego trzymania stopy – co jest niezwykle istotne dla bardziej zaawansowanych narciarzy).

Waga narciarza, a flex

Producenci butów narciarskich zawsze projektują wg uśrednionych wartości, w związku z tym, jeżeli nasza waga różni się od średniej, możemy dobierać buty z większą swobodą – np. kobieta 175cm wzrostu 50 kg wagi, może wybrać buty z mniejszym Flex’em, natomiast mężczyzna 170cm wzrostu, waga 110kg może wybrać buty trochę twardsze w stosunku do umiejętności – większa waga narciarza to większe siły i obciążenia na skorupie buta.

Poziom narciarza

But dobieramy też na podstawie poziomu jazdy i umiejętności narciarza. Na podstawie poziomu: początkujący, zaawansowany, ekspert – można określić jakiej twardości oraz szerokości powinny być buty narciarskie.

Zastosowanie buta

 • Piste – na trasy,
 • Race,
 • Junior,
 • Damskie,
 • Freeride,
 • Freestyle.

Na zastosowanie powinni zwrócić uwagę bardziej wymagający i doświadczeni narciarze, którzy mają już określone preferencje jazdy. Zaawansowani narciarze mają już swoje upodobania, własny styl jazdy i mogą wybierać buty z poszczególnych grup, które mają już konkretne zastosowanie, czy właściwości.

Np. Buty freeride to buty zwykle 3-klamrowe, posiadające regulację cholewki umożliwiającą podchodzenie, posiadają dodatkowe systemy tłumienia drgań. Buty są bardziej elastyczne w przedniej części, przez co przystosowane są do jazdy poza trasami. Buty juniorskie wyróżniają się niską cholewką. Są bardziej miękkie i dużo lżejsze w zależności od wielkości mogą mieć od 1 do 4 klamer. Buty są zaprojektowano tak żeby były łatwe do wkładania i zdejmowania.

Dopasowanie -Boot fitting

Buty narciarskie powinny być odpowiednio dopasowane do stopy. Dokładne dopasowanie butów umożliwiają specjalne systemy wprowadzane przez producentów, które zapewniają odpowiednie dopasowanie.

 • Fischer Thermoshape – to nowoczesny system Fischera dopasowujący kształt kapcia do stopy, bazujący na najpopularniejszych rozwiązaniach na rynku. System jest bezobsługowy, nie wymaga dodatkowych kosztów. Zasada działania jest bardzo prosta po kilku godzinach używania pod wpływem ciepła kapeć butów formuje się do kształtu stopy.
 • Fischer Vacuum Comfort Fit – W przypadku nietypowych kształtów stóp i różnych deformacjach Fischer oferuje bardziej zaawansowane systemy.

 

18211_rapid_slide_system_high    18217_full_custom_thermo_toebox_high

 • Fischer Vacuum Full Fit – to najbardziej zaawansowane formowanie butów Fischer’a. System umożliwia formowania całej skorupy w zakresie 10mm. Buty mogą być formowane do pięciu razy i dostosowywane do stóp w czasie specjalnego procesu, który trwa około 20 minut. Proces wymaga skorzystania ze specjalnej maszyny – koszt formowania to około 350-500zł Fischer VACUUM FIT to także idealny transfer mocy i szybkość reakcji. Dla sportowych narciarzy są to buty bez ograniczeń i kompromisów między wygodą, a wydajnością.Tworzywo VACU-PLAST zapewnia, że buty zachowują swoje właściwości nawet w bardzo niskich temperaturach, nie tracąc swojego flex-u, dzięki czemu stopy nie będą marzły i czuły ucisków.
 •  Fischer Vaccum Comfort Fit to technologia dopasowania butów narciarskich oparta na technologii Vacuum Full Fit, ale skierowana do mniej wymagających narciarzy. W tym przypadku możliwe jest formowanie tylko dolnej części skorupy. Cholewka dostosowuje się na zzasadzie systemu Thermoshape. Formowanie trwa około 15 min, koszt około 150-250zł.
  18873_forming_process_high     18868_two_zone_2_high

 

Uwaga: Informacje zawarte powyżej mają na celu pomoc w wyborze odpowiedniego modelu buta. Określenie dokładnej objętości i kształtu kapcia jest trudne do scharakteryzowania, zdarza się, że mimo dobrze zmierzonej stopy but nie pasuje, ze względu na indywidualne cechy stopy.

Przypominamy – jeżeli zakupione buty nie pasują, prosimy w ciągu 14 dni od otrzymania butów zgłosić zwrot lub zamianę na inny model!

W przypadku innych pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu!