Jak wybrać kije narciarskie:

Wiele osób traktuje kije narciarskie jako dodatek, a te są równie ważnym elementem na stoku co buty narciarskie, czy narty. Kije pomagają zachować równowagę na stoku oraz w jeździe pozwalają zachować właściwą postawę. W skrócie dobrze dobrane kijki mogą znacznie poprawić technikę jazdy.

Kije najczęściej wykonane są z aluminium, zdarzają się również modele carbonowe, oraz wykonane z włókien węglowych, które są dużo lżejsze i węższe. Kije powinny być lekkie, oraz powinny być wytrzymałe na wygięcia (odpowiednio sprężyste), żeby nie pękały z byle powodu. Reszta to ich wygląd i jak są pomalowane.

Lepsze modele kijków narciarskich posiadają wyprofilowaną rękojeść wykonaną ze specjalnie dobranych materiałów, która dobrze leży w dłoni i nie ślizga się w niej. Stalowe groty pozwalają wbić kijki w twardy zmrożony śnieg. Warto jeszcze zwrócić uwagę na talerzyki – mniejsze stosowane w kijach z grupy race i większe w kijach grupy all mountain, czy freeridowych, które mniej zapadają się w głębokim śniegu.

Jak wybrać odpowiednią długość kijków narciarskich?

Na koniec żeby prawidłowo wybrać długość kijków narciarskich jest jedna zasada trzymając kijki nasza ręka powinna być zgięta w łokciu pod kątem prostym.

Tabela jak dobrać kije narciarskie:

WZROST – DŁUGOŚĆ KIJKA

150-159cm – 110cm

160-168cm – 115cm

169-175cm – 120cm

176-184cm – 125cm

185-192cm – 130cm

     > 193cm – 135cm