Na podstawie zaleceń GOPR, TOPR i FIS przygotowaliśmy dla Was 10 zasad bezpiecznej jazdy na nartach.
- Zwracaj uwagę na innych.
Dbaj o to, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa na stoku. By zachować odpowiednie bezpieczeństwo na stoku należy być uważnym, ale istotne jest również aby mieć dobrze przygotowany do jazdy sprzęt. Zadbaj o to, aby mieć dobrze dopięte buty narciarskie, odpowiednio ustawioną siłę wypięcia wiązań, a także dobrze naostrzone i nasmarowane narty. Zanim zaczniesz jazdę sprawdź, czy Twój strój narciarski nie krępuje ruchów i czy jesteś dobrze widoczny na trasie. Pamiętaj też, aby zostawiając sprzęt na stoku nie stanowił on niebezpieczeństwa dla innych. Najlepiej, jeżeli umieścić narty lub deskę na specjalnym stojaku.
- Dostosuj prędkość jazdy do swoich umiejętności.
Najważniejsze jest, aby umieć dopasować szybkość jazdy do swoich umiejętności. Przy szybkiej jeździe, trudniej zapanować nad nartami. Czas reakcji na sytuacje na stoku jest znacznie krótszy. Jest niedopuszczalne, aby ścigać się na zatłoczonej trasie! Pamiętaj, aby wybierać trasy dopasowane do swoich możliwości jazdy. Pomocne mogą być oznaczenia tras: kolorem niebieskim oznaczone są trasy łatwe, czerwonym – trudne, a czarnym – bardzo trudne. Wypadki często zdarzają się na końcu przejazdu, dlatego zawsze zwalniaj, kiedy kończy się trasa i dojeżdżasz do wyciągu.
- Panuj nad torem jazdy
Pamiętaj, że na stoku są też inni narciarze, dlatego poruszaj się tak, by nawet w razie niespodziewanej sytuacji móc się zatrzymać lub skręcić. Zwróć uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości, aby uniknąć zderzenia.
- Wyprzedzaj ostrożnie.
Na stoku narciarskim, w odróżnieniu od jazdy samochodem, można wyprzedzać zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Zanim rozpoczniesz wyprzedzanie lub omijanie narciarza lub snowboardzisty, obejrzyj się za siebie i oceń odległość, która dzieli Cię od wyprzedzanej osoby i przeszkód, które mogą znajdować się na Twojej drodze. Zachowaj na tyle duży odstęp, wyprzedzany mógł swobodnie kontynuować jazdę dotychczasowym śladem i tempem.
- Rozejrzyj się zanim zaczniesz jazdę.
Zawsze przed rozpoczęciem jazdy upewnij się, że nikt nie przetnie Twojego toru jazdy. Wiele zderzeń na stoku bierze się ze zwykłej nieuwagi. Narciarz, który wjeżdża na trasę zjazdową lub po przerwie w jeździe chce ponownie ruszyć, musi sprawdzić patrząc w górę i w dół stoku, czy może to zrobić bez zagrożenia dla siebie i innych.
- Zatrzymuj się tylko na skraju trasy!
Generalnie powinniśmy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, szczególnie w miejscach, w których widoczność jest ograniczona. Jeżeli koniecznie musisz się zatrzymać, pamiętaj, aby stanąć tak, by być widocznym dla zjeżdżających z góry. Najrozsądniej zatrzymać się z boku trasy, aby nie stanowić przeszkody dla pozostałych narciarzy i snowboardzistów.
- Unikaj podchodzenia i schodzenia na nogach.
Podchodź i schodź na nogach tylko w wyjątkowych sytuacjach. Podchodzić można tylko poboczem trasy. Jeżeli widoczność nie jest wystarczająco dobra, zejdź zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje jeśli chce się pieszo zejść w dół. Specjaliści FIS podkreślają, że ślady butów odciśniętych w śniegu mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zjeżdżających z góry. Tylko w razie braku innej możliwości można zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy najszybciej jak może. Każdy narciarz ma obowiązek stosowania się do znaków i sygnalizacji. W razie wypadku na stoku każdy narciarz ma obowiązek udzielenia pomocy. Każdy kto był uczestnikiem wypadku lub jego świadkiem, powinien podać swoje dane osobowe.
- Zawsze przestrzegaj znaków narciarskich.
Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na stoku, aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie i innym!
- Reaguj w razie wypadku!
Jeżeli zdarzyło się, że byłeś świadkiem wypadku, postaraj się zapamiętać, jak najwięcej szczegółów związanych z okolicznościami zdarzenia, ponieważ może to mieć znaczenie dla specjalistów, którzy przyjadą na miejsce wypadku. Jak najszybciej podejdź do poszkodowanych i oceń wzrokiem w jakim są stanie. Jeżeli widzisz, że ofiara nie może wstać, ma problemy z oddychaniem lub straciła przytomność – jak najszybciej wezwij pomoc i oznacz miejsce wypadku. Najlepiej zrobić to wbijając narty pionowo w śnieg i robiąc z nich literę X ok. 3 metrów ponad poszkodowanym. Idealnie sprawdzą się wtedy narty Fischer Worldcup SC Yellow Base, których ślizg ma odblaskowy, intensywnie żółty kolor.
- Nigdy nie zapominaj zabrać ze sobą dokumentu tożsamości.
Każdy – niezależnie od tego czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym, czy też świadkiem – musi obowiązkowo w razie wypadku podać swoje dane osobowe, dlatego ważne, aby mieć zawsze przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.