Jaka rakieta do tenisa ziemnego będzie dla Ciebie odpowiednia? Każdy początkujący tenisista musi znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Powinieneś wiedzieć, że rakieta jest takim sprzętem, który stanowi inwestycję na kilka lub kilkanaście lat, więc jego kupowaniu warto poświęcić trochę więcej uwagi.

Technologie stosowane w rakietach tenisowych dynamicznie się zmieniają. Wiele parametrów ma wpływ na przyjemność z gry oraz na postępy w grze w tenisa.

Opisy najważniejszych parametrów rakiety tenisowej powinny znaleźć się na jej ramie, jednak dla początkującego tenisisty mogą być one mało czytelne. W celu ułatwienia Ci doboru rakiety tenisowej, przygotowaliśmy ten krótki poradnik.

Dobór rakiety tenisowej

Dobór rakiety tenisowej – powierzchnia, czyli jej wielkość oraz kształt główki

Rakiety mają rozmaite kształty oraz różne wielkości główki. Jeżeli mowa o kształcie główki, to nie ma jednego idealnego, który byłby odpowiedni dla wszystkich graczy.

Najbardziej popularnie są główki w kształcie tradycyjnego jaja. Bardziej jasne są zasady dotyczące wielkości główki rakiety tenisowej.

Wielkość główki podaje się w centymetrach i w calach. Odnosi się ona do pola powierzchni. Powierzchnia główki rakiety tenisowej jest odpowiedzialna za siłę oraz precyzję uderzenia.

Można wyróżnić trzy podstawowe wielkości główek rakiety:

  • Midsize (małe) – 85-93 cale kwadratowe.
  • Midplus (średnie) – 94 – 103 cale kwadratowe.
  • Oversize (duże) – powyżej 104 cali kwadratowych.

Dobór rakiety tenisowej – długość rakiety

Długość rakiety jest odległością od podstawy uchwytu do końca główki rakiety. Klasyczna rakieta dla dorosłych posiada długość 68,58 cm, czyli 27 cali. Jest to najchętniej kupowany model.

Rakiety tenisowe przedłużone zwiększają zasięg oraz wzmacniają siłę uderzeń. Dodatkowo gwarantują lepszy serwis i rotację piłki. Ich minusem jest to, że zmniejszają kontrolę nad piłką.

Mniejszą  manewrowalność przedłużanych rakiet tenisowych można bardzo odczuć w szczególności w czasie gry przy siatce. Standardowe rakiety tenisowe charakteryzują się większą dynamicznością.

Dobór rakiety tenisowej – waga

Jest to bardzo ważny parametr, jeżeli chodzi o dobór rakiety tenisowej. Waga rakiety dla osoby dorosłej, może ważyć pomiędzy dwieście kilkadziesiąt a trzysta kilkadziesiąt gram.

Waga rakiety tenisowej jest odpowiedzialna za jej stabilność. Im waga jest wyższa, tym rama rakiety jest stabilniejsza.

Musisz pamiętać o tym, że im cięższa jest rakieta, tym trudniej jest wyprowadzić zamach.

Ważny jest dobór takiej wagi rakiety, żeby nie była ona zbyt ciężka i żeby można było nią swobodnie manewrować. Im niższy poziom zaawansowania, tym rakieta powinna być lżejsza.

Przykładowe rakiety tenisowe na HalaTenisowa.pl

Chcesz zobaczyć je wszystkie? Kliknij ten akapit, aby przejść do rakiet tenisowych dostępnych na  stronie HalaTenisowa.pl!