Rakieta do tenisa jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego tenisisty. Jednak znalezienie tej odpowiedniej może być sporym wyzwaniem, w szczególności dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z tym sportem. Jeżeli masz za sobą dopiero pierwsze lekcje, to trudno Ci samodzielnie określić, jakiego sprzętu potrzebujesz. Z pomocą przyjdzie Ci nasz poradnik. Znajdziesz w nim bardzo wiele informacji na temat budowy i parametrów rakiet do tenisa.

rakieta do tenisa

Z jakiego materiału może być rakieta do tenisa?

Optymalne pod względem poziomu elastyczności są rakiety do tenisa z aluminium. Jednak ich minusem jest wysoka waga i duże obciążenie dla nadgarstka. Dlatego wielu tenisistów zamiast niej wybiera rakiety grafitowe. Są nie tylko wyjątkowo lekkie, ale również charakteryzują się dużą wytrzymałością.

rakieta do tenisa

Jakie główki mają rakiety tenisowe?

Główki w rakietach do tenisa możemy podzielić na następujące kategorie: małe, średnie i duże. Małe główki standardowo mają rozmiar poniżej 630 cm2. Są one odpowiednie dla tych tenisistów, którzy są już trochę bardziej doświadczeni. Tego rodzaju główki w rakietach tenisowych gwarantują mniejszą siłę uderzenia oraz większą kontrolę nad piłką. Jednak, jeżeli nie masz za sobą kilku meczów, to możesz mieć problem z trafieniem w piłkę taką rakietą.

Rakiety tenisowe ze średnią główką to takie o rozmiarach od 630 do 660 cm2. Będą najlepszym wyborem dla Ciebie, jeżeli jesteś osobą początkującą lub grasz w tenisa rekreacyjnie. Zapewniają one odpowiednią siłę uderzenia oraz kontrolę nad piłką.

Ostatnie na naszej liście są duże rakiety tenisowe. Mają one wymiary od 660 do 720 cm2. Będą one optymalnym wyborem dla osób starszych, które nie dysponują już dobrą kondycją fizyczną. Tego rodzaju rakiety do tenisa wyróżniają się większą siłą uderzenia oraz bardziej komfortową powierzchnią odbicia piłki.

rakieta tenisowa Head

Czym różnią się od siebie rakiety z małą i z dużą główką?

Gdy rakieta do tenisa ma większą główkę, to gwarantuje również mocniejsze uderzenie w piłkę. Tak naprawdę znaczy to, że nie będziesz musiał włożyć aż tyle siły w to, żeby odbić ją na optymalną odległość. Natomiast, jeżeli rakieta do tenisa ma małą główkę, to musisz mieć dobrą kondycję fizyczną, aby ją mocno uderzyć. Jednak plusem takich rakiet tenisowych jest to, że zapewniają one o wiele lepszą kontrolę nad piłką.

Jaką ramę może mieć rakieta tenisowa?

Możemy tutaj wspomnieć o trzech grubościach. Rama cienka ma poniżej 23 mm. Polecamy ją dla zaawansowanych tenisistów, którzy mają idealnie wypracowaną technikę odbicia. Natomiast rakiety z ramą średnią mają grubość od 23 do 25 mm. Będzie ona bardzo dobrą propozycją dla graczy początkujących i rekreacyjnych.

Ostatni już rodzaj ramy to powyżej 25 mm. Nazywana jest ona ramą grubą. Wykorzystują ją głównie osoby starsze i o mniej opracowanej technice odbicia. Rakieta tenisowa z tego rodzaju ramą jest odpowiednia do gry o krótkim zamachu, ponieważ nie gwarantuje ona odpowiedniego czucia.

rakieta Head

Przykładowa rakieta do tenisa na stronie HalaTenisowa.pl

Chcesz zobaczyć je wszystkie? Kliknij ten akapit, sprawdzić, jaka rakieta do tenisa, dostępna na stronie HalaTenisowa.pl, będzie dla Ciebie odpowiednia.