Ilość owijek wierzchnich w sklepach internetowych jest naprawdę ogromna. Wybranie tych właściwych może być sporym problemem nie tylko dla początkujących tenisistów. Owijki tenisowe i bazowe, poniżej wyjaśnimy, jaka jest różnica pomiędzy nimi.

Owijki tenisowe i bazowe

Owijki tenisowe – co to i do czego są Ci potrzebne?

Pewnie też zastanawiasz się po co w ogóle kupować owijki. W końcu rakieta ma swoją założoną przez producenta owijkę podstawową i na tym powinno się zakończyć temat. Tylko w teorii. W praktyce są one niezbędne.

Gra w tenisa wiąże się z pewnymi określonymi warunkami. Mamy tutaj na myśli między innymi: wysoką wilgotność, temperaturę oraz intensywny wysiłek. Twoje dłonie się pocą i wtedy są narażone na różnego rodzaju otarcia. W dodatku dłoń staje się śliska i o wiele trudniej jest Ci utrzymać w niej rakietę tenisową. Może to prowadzić nawet do tego, że w czasie ważnego meczu rakieta wyślizgnie Ci się z ręki. Wtedy może się połamać. Koszt zakupu nowej rakiety to w najlepszym wypadku kilkaset złotych. Jedna owijka tenisowa kosztuje kilka złotych, więc rachunek jest banalnie prosty.

Owijki tenisowe

Owijka bazowa a wierzchnia – czym one się od siebie różnią?

Może się wydawać na pierwszy rzut oka, że nie ma między tymi dwiema owijkami absolutnie żadnej różnicy. Są łudząco do siebie podobne. Jednak, gdy się im bliżej przyjrzysz, to szybko dojdziesz do wniosku, że owijka zewnętrzna jest dużo cieńsza. W dodatku owijka bazowa i zewnętrzna jest wykonana z różnych materiałów.

Owijka tenisowa Head

Jakie jest zadanie owijki bazowej?

Owijka bazowa ma zupełnie inne zadanie niż wierzchnia. Jej funkcją jest pokrycie kompozytowej rączki rakiety. Dzięki temu możesz wygodnie chwytać rakietę. Tego rodzaju owijka również znacząco amortyzuje wstrząsy.

Jej wytrzymałość jest bardzo zbliżona do owijki zewnętrznej. Jednak wymiana owijki bazowej jest związana z dużo większymi kosztami niż w przypadku owijki wierzchniej.

Owijka bazowa nie jest odpowiednia do wykorzystywania jej w wilgotnych warunkach. Taka owijka praktycznie wcale nie wchłania potu. W dodatku z drugiej strony nie pokrywa jej żadna dodatkowa warstwa nadająca jej lepkość. To sprawia, że gdy będziesz miał tylko owijkę bazową, to Twój chwyt będzie mniej pewny niż w przypadku owijki tenisowej, inaczej nazywanej wierzchnią.

Jaką funkcję mają owijki tenisowe?

Zadaniem owijki tenisowej jest ochrona owijki bazowej przed zniszczeniem. Dodatkowo owijki nadają rączce rakiety właściwości, które ułatwiają jej pewne chwytanie. Owijki pomagają też w regulowaniu wielkości rączki. Gdy zdarzy Ci się kupić trochę za małą rączkę, to gdy założysz owijkę tenisową, to ona się zwiększy i w ten sposób problem zostanie samoistnie rozwiązany.

Owijki tenisowe

Jak wybrać owijki tenisowe?

Gdy kupujesz owijki to koniecznie zwróć uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest ich wytrzymałość. Drugi parametr to absorbcja wilgoci. Im większa, tym lepiej, bo wtedy rakieta tenisowa nie będzie Ci się wyślizgiwała z ręki. Trzeci parametr to cena. Najtańsze owijki tenisowe najczęściej mają najmniejszą wytrzymałość.

Przykładowe owijki tenisowe na HalaTenisowa.pl

Chcesz zobaczyć je wszystkie? Kliknij ten akapit, aby obejrzeć owijki tenisowe dostępne na stronie HalaTenisowa.pl.