Jaka rakieta do tenisa dla początkujących będzie dla Ciebie odpowiednia? W tym artykule omówimy najważniejsze parametry rakiety tenisowej. Lekkie rakiety idealnie leżą w dłoniach i jest nimi łatwo manewrować. Niestety ich wadą jest to, że mają mniejszą kontrolę oraz stabilność. W szczególności odnosi się to do niecentrycznych trafień.

rakieta do tenisa dla początkujących

Rakieta do tenisa dla początkujących – jaką powinna mieć wagę?

W przypadku lekkiej rakiety tenisowej dla początkujących konieczne jest zrekompensowanie jej niedoboru mocy. W tym celu producenci umieszczają środek ciężkości bliżej główki rakiety. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz wykonywać mocniejsze zagrania. Rakieta tenisowa dla początkujących o niewielkiej wadze wymaga mocniejszego ściskania uchwytu, gdy zależy Ci na wysłaniu szybkiego uderzenia w stronę przeciwnika.

Ciężkie rakiety tenisowe dla początkujących charakteryzują się większą mocą oddziaływania oraz generowaniem słabszych wibracji. Wyróżniają się one również trochę większym sweet spotem. Jeżeli już dobrze opanujesz technikę gry, to posługiwanie się tą rakietą tenisową dla początkujących będzie od Ciebie wymagało mniejszego wysiłku.

Im cięższa jest rakieta do tenisa dla początkujących tym, jest lepiej wyważona w kierunku rączki. Dzięki temu masz większą kontrolę nad piłką.

Rakieta tenisowa Head MX Cyber Tour orange

Czym jest balans w rakietach tenisowych dla początkujących?

Balans jest bardzo mocno powiązany z wagą rakiety. Im lżejsza rakieta tenisowa, tym bardziej jest wyważona na główkę. Natomiast ciężkie rakiety posiadają punkt równowagi bliżej uchwytu.

Gdy Twoja rakieta tenisowa będzie miała środek ciężkości bliżej główki, to automatycznie mają większą moc. Często producenci zwiększają masę całej rakiety, aby można było nią łatwiej operować.

Balans skierowany na rączkę zapewni Ci o wiele większą kontrolę. Tego rodzaju rakieta tenisowa będzie dobrym wyborem dla Ciebie, w szczególności, jeżeli preferujesz grę „serve and volley„. Tego rodzaju rakieta jest stabilna i jednocześnie niesamowicie zwrotna. Natomiast jeżeli jesteś osobą bardziej zaawansowanych, to lepsza dla Ciebie będzie rakieta równo wyważona.

Jaka rakieta tenisowa nie będzie odpowiednia dla osoby początkującej?

Gracze zawodowi zazwyczaj doważają rakiety tenisowe na całej długości albo lekko na główkę. W ten sposób rekompensują wyważenie na rączkę. Tego rodzaju rakieta tenisowa nie będzie odpowiednia dla osoby, która dopiero rozpoczyna przygodę z tym sportem, ponieważ założenie naciągu w bardzo dużym stopniu zmienia balans rakiety.

Rakieta HEAD GRAPHENE 360 plus Gravity Junior 2021

Jaka powinna być powierzchnia główki w rakiecie dla osoby początkującej?

Wielkość główki ma wpływ na przyspieszenie piłki, na kontrolę oraz oczywiście na komfort gry. Pierwszy rodzaj rakiet to typu oversize. Ten podział oczywiście uwzględnia powierzchnię główki rakiety tenisowej.

 Rakiety tenisowe typu oversize o powierzchni główki powyżej 660 cm2 są w minimalnie mniejszym stopniu narażone na powietrza. Możemy tutaj jeszcze wyróżnić rakiety tenisowe typu Mid i Mid Plus mają one powierzchnię główki 580-660cm2. Charakteryzują się one większą precyzją oraz lepszym czuciem piłki.

Przykładowa rakieta do tenisa dla początkujących na stronie HalaTenisowa.pl

Chcesz zobaczyć je wszystkie? Kliknij ten akapit i sprawdź jaka jeszcze rakieta do tenisa dla początkujących, dostępna jest na stronie HalaTenisowa.pl.