Oczywiste jest, że wiązania służą do połączenia narty z butem narciarskim. Odpowiedni dobór wiązań nie jest jednak tak prosty. Kluczowe jest, aby wiązania trzymały but podczas jazdy, ale rozpięły się w momencie upadku lub zderzenia.

Jakie wiązania na narty wybrać?

Najpierw należy wziąć pod uwagę umiejętności narciarza, styl i prędkość jazdy, a także jego wzrost i wagę. Następnie trzeba ustawić wiązania według znajdującej się na nich skali. Odradzamy ustawianie wiązań na własną rękę. Najlepiej jeśli zrobi to specjalista ze sklepu narciarskiego lub serwisu. Bardzo łatwo pomylić się przy obliczaniu wskaźnika lub po prostu przeszacować swoje umiejętności jazdy. Niestety jeżeli przy upadku nasze narty się nie wypną – może się to skończyć poważną kontuzją.

narty fischer curv gt 2020

Technologie wiązań

Wszystkie wiązania składają się z przedniej i tylnej części. Dzięki tej pierwszej możemy mieć pewność, że but bezpiecznie wypnie się w bok. Tylna natomiast odpowiada za wypięcie się buta do góry. FISCHER SKI w swoich wiązaniach proponuje następujące technologie:

  • Diagonal heel – tylnia część wiązania rusza się na boki
  • Diagonal Toe – Zwolnienie działa w 180° i reaguje prawie we wszystkich kierunkach upadku. Chroni więzadła i ścięgna – szczególnie w kolanie.
  • FRP – Cztery rolki i pasek wspomagający wypięcie z wiązania w krytycznym momencie.
  • AFS – Silikonowy/plastikowy pasek wspomagający wypięcie się buta z wiązania w krytycznym momencie. Stosowane w modelach wiązań Fischer RS.
  • ABS – Ruchome wąsy wspomagające wypięcie się z wiązania podczas upadku. Znajdziecie między innymi w wiązaniach RC4, które są stosowane w grupie nart Worldcup.
  • Freeflex Pro – Tylna część płyty jest niezależna co pozwala na swobodną pracę narty.

Bardziej zaawansowanym narciarzom polecamy wiązania z regulowanym środkiem ciężkości. Pozwoli to na płynniejsze wchodzenie w skręty. W wiązaniach narciarskich mogą być stosowane również tak zwane podstawki. Specjalna płytka, która jest zamontowana pomiędzy nartą a wiązaniem ma wysokość od 2 do 3 cm, jest szczególnie pożądana przy ostrej jeździe carvingowej. Płytka gwarantuje. że nie zahaczymy butem o śnieg, gdy bardzo nisko wchodzimy w zakręty.

Po wiązania warto wybrać się do specjalistycznych sklepów narciarskich. Zachęcamy do kontaktu z ekspertami, którzy pomogą Wam dopasować najlepszy model.