Gdy temperatura na zewnątrz spada do ujemnych temperatur chętnie zakładamy na siebie wełniane swetry i wybieramy ubiór na tak zwaną cebulkę.  Na szczycie góry bywa jeszcze chłodniej, często wieje zimny, przeszywający wiatr i wielu marzy wtedy aby otulić się grubym, miękkim swetrem. Jednak wybierając się na narty otulające palta i wełnę lepiej zostawić w szafie. Zamiast tego najlepiej wybrać taką odzież techniczną, której parametry zostały stworzone specjalnie z myślą o uprawianiu sportów zimowych. Radzimy na co zwrócić uwagę wybierając zestaw ciuchów sportowych na narty.

„Na cebulkę”

Zasada „na cebulkę” sprawdzi się również na stoku narciarskim. W zależności od temperatury panującej na zewnątrz pod kurtkę ubieramy jedną lub dwie warstwy ubrań. Pierwszą warstwę stanowi bielizna termiczna lub bielizna termoaktywna. Drugą warstwą jest polar narciarski lub bluza sportowa wykonana ze specjalnego technicznego materiału.

Bielizna termiczna

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam wyjść z domu w klapkach lub sandałach, a po jakimś czasie zerwała się ulewa i nawet nie mieliście parasola? To porównanie może wydawać się absurdalne, ale podobne skutki przyniesie ubranie bawełnianej koszulki i zwykłej bluzy pod kurtkę narciarską – po całym dniu na stoku wrócicie do domu przemoczeni. Dobra bielizna termoaktywna na przykład od Loeffler’a zapewni doskonałą izolację od zimna. Powinna być wykonana z szybkoschnącego materiału, który odprowadzi wilgoć z ciała. Modele bielizny termoaktywnej zazwyczaj są bezszwowe, a ich zadaniem jest odprowadzenie z ciała nadmiaru wilgoci, powstałej podczas uprawiania sportu. Równie ważne co dobór właściwego modelu, jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. Bielizna narciarska powinna dobrze przylegać do ciała, nie być luźna.

Najważniejszy jest komfort

Za ciasny polar, który uwiera pod pachami, nie odprowadza wilgoci, a do tego przesuwa się podczas jazdy. Znasz to? Na nartach bardziej niż gdziekolwiek indziej możecie doświadczyć skutków nieodpowiednio dobranej odzieży.  Dlatego kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i zaopatrzenie się w porządną odzież sportową przeznaczoną do uprawiania sportów zimowych. Co ubrać pod kurtkę narciarską?  Wybierając się na narty trzeba zrezygnować z ulubionej bluzy, a zamiast niej wybrać odpowiednio zaprojektowany polar narciarski.

Jaką bluzę wybrać na stok? 

Polary narciarskie odróżnia od siebie grubość. Jeżeli temperatura na stoku nie jest ujemna, nie będzie Ci potrzebny bardzo ciepły polar, ponieważ ocieplina kurtki narciarskiej i membrany pomagają utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Gdy spodziewasz się zmiennych warunków pogodowych podczas zimowego urlopu, warto wziąć na wyjazd więcej polarów narciarskich, które różnią się grubością. Proponujemy wybierać modele bez kaptura, za to wyposażone w stójkę lub kołnierz, chroniący szyję i gardło przed podmuchami zimnego powietrza. W najbardziej zimne dni postaw na sweter puchowy, czyli rodzaj cienkiej kurtki, która wypełniona jest pierzem, softshell lub windstopper.

Kurtka i spodnie to podstawa!

Kurtka narciarska, podobnie jak pozostałe elementy garderoby narciarza, powinna być dobrze dopasowana i jednocześnie nie krępować ruchów. Nowoczesne kurtki narciarskie HEAD czy FISCHER wykonane są z elastycznych materiałów, które zapewniają dobre dopasowanie i równocześnie nie sprawiają dyskomfortu podczas jazdy. Kurtki takie jak model Hans Knauss o parametrach 20 000 oddychalności i nieprzemakalności sprawdzą się właściwie w każdych, nawet bardzo wymagających warunkach. Nie ma potrzeby aby kupować dwie różne kurtki na bardzo ciepłe i mroźne dni, ponieważ oddychające tworzywa, z których wykonane są kurtki i znajdujące się w nich wywietrzniki sprawiają, że okrycia wierzchnie dopasowują się do warunków termicznych panujących w górach. Przy okazji zakupu kurtki warto kupić od razu sparowane z nią spodnie narciarskie. Zachowamy wtedy estetyczny wygląd całego stroju narciarskiego i zapewnimy sobie równą jakość wykonania ubioru.