Na początek obalimy mit, który panuje wśród wielu ludzi – nie ma czegoś takiego jak „standardowy wymiar stopy”. Wąska stopa, szeroka stopa, stopa z wysokim podbiciem, koścista stopa czy stopa z płaskostopiem. Każda stopa jest inna i dlatego potrzebuje innego rodzaju obuwia.

Węższe buty dają lepszą kontrolę

Od kilku lat producenci zaczęli zwracać szczególną uwagę do właściwego dopasowania konstrukcji butów narciarskich do anatomicznej budowy stopy. Dzięki temu wiele modelów wprowadzonych na rynek otrzymało indywidualne oznaczenie jako buty przeznaczone dla wąskiej stopy lub tak zwane wide fit. Narciarzom, którzy jeżdżą szybko i technicznie, z pewnością zależy na zachowaniu dobrej kontroli nad nartami. Dobrze dopasowane buty, które ściśle przylegają do stopy znacznie ułatwiają panowanie nad nartami w skrętach. Niestety, wielu narciarzy, którzy mają wąskie stopy,może mieć trudności w dobraniu butów.

Wąskie modele butów narciarskich

W zestawieniu butów narciarskich na wąską stopę szczególnie warto zwrócić uwagę na buty narciarskie HEAD Vector i buty narciarskie Fischer Curv. Buty narciarskie Fischer RC Pro można sklasyfikować jako buty średnio wąskie, ale jeżeli ktoś ma nieco szerszą stopę będzie zadowolony. Warto przyjrzeć się również butom narciarskim HEAD Nexo Lyt, ponieważ buty z flexem 110, 120 i 130 posiadają możliwość regulacji szerokości za pomocą technologii Liquid Fit.

 1. 96 mm – buty narciarskie HEAD Raptor
 2. 97 mm – Fischer Curv – wszystkie modele:
  Fischer My Curv 90
  Fischer RC4 Curv 110
  Fischer RC4 Curv 130
 3. 98 mm – HEAD Vector wszystkie modele:
  Buty Head VECTOR RS 110
  Buty Head VECTOR RS 120
  Head VECTOR RS 110S W
 4. 100 mm – HEAD Nexo Lyt  (występują z opcją liquid fit 110, 120, 130 flex i te można zmniejszyć)
 5. 100 mm – Fischer RC Pro